Baterie vývoj

Lithium-iontové baterie elektrokol nevyžadují pravidelné úplné vybití před nabitím, jelikož netrpí paměťovým efektem. Naopak, šetrnější je nabíjet baterii častěji v menších dávkách. Ideální je udržovat úroveň nabití baterie v rozmezí přibližně 20–80 %. Pokud to není nutné, nevybíjejte baterii pravidelně až na úplné vybití, protože hluboké vybíjení zkracuje její celkovou životnost.

Používejte vždy originální nebo výrobcem doporučenou nabíječku. Nevhodná nabíječka může způsobit přehřátí nebo přebití baterie, což vede k rychlejšímu opotřebení článků. Kromě toho je lepší používat pomalejší či standardní nabíjení, protože rychlé nabíjení velkým proudem způsobuje zvýšené zahřívání baterie a tím zkracuje její životnost.

Pro delší životnost baterie je optimální nenabíjet ji vždy na plnou kapacitu. Například omezení nabíjení na přibližně 80–90 % může zdvojnásobit až ztrojnásobit počet cyklů, které baterie zvládne. Pokud elektrokolo podporuje možnost omezení nabití na nižší úroveň, využijte této funkce. Důležité je také baterii po dosažení 100% nabití ihned odpojit, aby nebyla vystavena dlouhodobě vysokému napětí.

Optimální hloubka vybíjení baterie

Ideální způsob využití baterie elektrokola je častější používání s menším vybíjením kapacity. Studie potvrzují, že částečné vybíjení a dobíjení zvyšuje celkový počet možných cyklů až několikanásobně. Proto je lepší častěji baterii dobíjet, než ji pokaždé vybíjet až do úplného vybití. Je vhodné ukončit jízdu, když baterie dosáhne přibližně 20–30 % zbývající kapacity, a poté ji dobít.

Nezapomeňte také, že lithium-iontové baterie nesmí být dlouhodobě ponechány úplně vybité, protože hrozí trvalé poškození. Pokud přesto dojde k úplnému vybití, snažte se baterii co nejdříve dobít alespoň částečně.

Správné skladování baterie elektrokola

Pokud elektrokolo nebudete delší dobu používat, je důležité baterii správně uskladnit. Nejlepší způsob skladování lithium-iontových baterií je ponechat je nabité přibližně na 40–60 % kapacity. Nikdy neskladujte baterii plně nabitou nebo úplně vybitou. Plné nabití nebo úplné vybití během skladování výrazně zkracuje životnost.

Baterii skladujte na chladném a suchém místě, ideálně při teplotě kolem 15 °C. Příliš nízké či příliš vysoké teploty během skladování mohou způsobit rychlejší stárnutí baterie. Při delším skladování pravidelně kontrolujte stav nabití a v případě potřeby baterii částečně dobijte.

Vliv teploty na životnost baterie

Teplota má velký vliv na životnost lithium-iontové baterie elektrokola. Vysoké teploty nad 30 °C způsobují rychlejší chemické stárnutí a degradaci baterie. Proto se vyvarujte dlouhodobému vystavení baterie přímému slunci nebo vysokým teplotám, například v autě. Naopak při nízkých teplotách se dočasně snižuje kapacita baterie, což způsobuje kratší dojezd. Nikdy nenabíjejte baterii při teplotách pod bodem mrazu, protože to může vést k trvalému poškození.

Při provozu elektrokola v zimě je vhodné baterii skladovat uvnitř, kde je tepleji, a do kola ji vkládat těsně před jízdou. Tím minimalizujete ztrátu výkonu a zabráníte riziku poškození baterie mrazem.

Běžné chyby uživatelů, které snižují životnost baterie

Nejčastějšími chybami uživatelů jsou pravidelné hluboké vybíjení baterie, dlouhodobé ponechání baterie plně nabité nebo zcela vybité, nabíjení při nevhodných teplotách, používání nevhodných nabíječek, mechanické poškození baterie a ignorování její pravidelné kontroly. Všechny tyto faktory výrazně snižují celkovou životnost lithium-iontových článků a mohou vést k dřívější nutnosti jejich výměny.

Závěrečné doporučení

Správnou péčí můžete výrazně prodloužit životnost baterie vašeho elektrokola. Dodržujte doporučení pro optimální nabíjení a vybíjení, vhodné skladování a vyvarujte se extrémním teplotám. Vaše baterie vám tak bude spolehlivě sloužit po mnoho let.

Zdroj: batteryuniversity.com

Štítky
Autor: Daniel Česák dne